LECZENIE RUCHEM - KINEZYTERAPIA
Ten rodzaj fizjoterapii dzieli się na kinezyterapię miejscową oraz ogólną.
Kinezyterapia miejscowa skupia się bezpośrednio na dotkniętym chorobą miejscu i wykonuje się w niej:
- ćwiczenia bierne - wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM (Continuous Passive Motion - ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego;
- ćwiczenia izometryczne, czyli sposób napinania mięśni - ćwiczenia czynno-bierne - ruch bierny połączony z czynnym rozluźnianiem mięśni przez chorego
- ćwiczenia samowspomagane -siła mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionychmięśni;
- ćwiczenia w odciążeniu - wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczonego odcinka ciała;
- ćwiczenia czynne - oddechowe - wyciągi
Kinezyterapia ogólna polega na wzmacnianiu tych części ciała oraz partii mięśniowych, które nie są objęte chorobą. Obejmuje ona ćwiczenia ogólno-kondycyjne, elementy gimnastyki porannej, ćwiczenia w basenie.
Czy ruch jest sposobem na ból?
Kinezyterapia może być stosowana nie tylko po zabiegu operacyjnym, przy urazach czy jako forma rehabilitacji. Służy ona m.in. łagodzeniu bólów kręgosłupa. W zależności od rodzaju dolegliwości stosuje się różne metody i zestawy ćwiczeń:
- Metoda Vojty - sięga się po nią u pacjentów z chorobami neurologicznymi
- Metoda McKenziego - stosowana przy leczeniu bólów kręgosłupa
- NDT-Bobath - jest stosowana zarówno udzieci, jak i dorosłych opóźnionych w rozwoju
- PNF-Prioproceptive Neuromuscular Facilitation - poprawia sprawność osób ze stwardnieniem rozsianym, zapaleniem rogów przednich, rdzenia kręgowego, z chorobamiortopedycznymi(korekcja wady postawy), z chorobami neurologicznymi (udary mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe), po urazach (u sportowców)
- Metoda Kaltenborn-Evjenth - skupia się przede wszystkim na dysfunkcjach w układzie kostnym oraz mięśniowym
- Metoda S. Bubnovskogo - stosowana jest u pacjentów po traumie oraz u sportowców.
Kiedy stosuje się kinezyterapię?
Kinezyterapia najczęściej stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu, po zawale serca, w niektórych chorobach układu oddechowego, w chorobach reumatoidalnych, po zabiegach operacyjnych w jamie brzusznej, przed porodem... Kinezyterapia może być stosowana jako podstawowa i jedyna forma leczenia (np.: w zachowawczym leczeniu wad postawy, bóle krzyża, bolesność stawu rzepkowo udowego, tendinopatie) lub jeżeli choroba wymaga leczenia operacyjnego, może być prowadzona zarówno w okresie przedoperacyjnym jak i po zabiegu. Istnieje wiele dowodów na skuteczność kinezyterapii (jej różnych form), stosowanej jako samodzielna metoda leczenia, w leczeniu schorzeń mięśniowo - szkieletowych. W większości, nawet drobnych urazów narządu ruchu, w których kinezyterapia nie jest podstawową formą leczenia, powinno się ją zastosować po zakończeniu leczenia podstawowego lub równolegle z nim. Kinezyterapię często łączy się z innymi formami leczenia w tym metodami fizjoterapii w celu zwiększenia efektu terapeutycznego.
Jaka może być reakcja organizmu na kinezyterapię ?
Efekt zależy od doboru ćwiczeń. Najczęściej jest to grupa reakcji. Oto niektóre z nich: zwiększenie siły mięśniowej, poprawa zakresu ruchu, poprawa czucia głębokiego, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa elastyczności i napięcia tkanek miękkich, zmniejszenie podwyższonego napięcia mięśni, podwyższenie poziomu endorfin, poprawa wydolności krążeniowo - oddechowej, zwiększenie wydzielania mazi stawowej, podwyższenie lub obniżenie ciśnienia krwi, nasilenie procesów przemiany materii, usprawnienie działania narządów układów trawienia i wydalania, hamowanie odruchów patologicznych, sprawniejsze gojenie tkanek.
W jakim celu stosuje się kinezyterapię ?
Stosowanie kinezyterapii umożliwia uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji, przywrócenie prawidłowej mechaniki, ułatwia wystąpienie procesów kompensacji, zabezpiecza przed wykształceniem nieprawidłowych stereotypów ruchowych (np.: zespoły bólowe kręgosłupa) lub przywraca już utracone (np.: kontrola nerwowo-mięśniowa), umożliwia prawidłowy przebieg procesów przebudowy tkanek po urazach i operacjach, przeciwdziała wtórnym zmianom w układzie kostno mięśniowym w postaci ograniczeń ruchu, zapobiega powikłaniom w układzie krążenia i oddychania które mogą wynikać z długiego unieruchomienia.
Aktywność fizyczna i ruch to nie tylko sposób na zgrabną sylwetkę. Ćwiczenia fizyczne, głównie te wykorzystywane przy fizjoterapii, stanowią pranego rodzaju lek, który oddziałuje na cały organizm i pozwala odzyskać dawną sprawność. Czasami są one ważnym krokiem w terapii i na nowo uczą zachowań społecznych.
FIZJOTERAPIA
fizjoterapia Częstochowa, Gabinet Fizjoterapii Częstochowa, rehabilitacja, masaż sportowy Częstochowa, masaż leczniczy, metoda McKenziego Częstochowa, leczenie bólu kręgosłupa, rehabilitacja dzieci Częstochowa, gabinet masażu Częstochowa, masaż dzieci, drenaż linfatyczny Częstochowa, masaże Częstochowa