background

Drenaż limfatyczny

limf2

Drenaż limfatyczny (lymphatic massage) to rodzaj specjalistycznego masażu,  wspomaga odpływ chłonki z opuchniętych kończyn. Stosowanie technik przepychających - tłoczących powoduje usprawnienie przepływu limfy w układzie.

To specjalny masaż: ręczny bądź wykonywany za pomocą odpowiedniego aparatu. Pomaga odprowadzać nadmiar wody z tkanek, poprawia krążenie krwi, likwiduje obrzęki. Drenaż limfatyczny wpływa na usprawnienie przepływu chłonki, likwidację obrzęków zastoinowych, onkotycznych, zapalnych , usprawnienie transportu wody i soli mineralnych oraz procesów immunologicznych,a także drenaż tkanek.

Drenaż limfatyczny jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod walki z celulitem. Jest całkowicie bezbolesny i relaksujący, działa oczyszczająco na organizm.

Zabieg likwiduje obrzęki nóg, wspomaga walkę z cellulitem.

Bardzo dobre efekty daje u osób, które intensywnie ćwiczą, co dodatkowo pomaga w spalaniu uwolnionych toksyn i tłuszczów. Zalecane jest od 10 do 20 zabiegów.

Drenaż limfatyczny - wskazania:

  • zastoje limfatyczne
  • zaburzenia gospodarki mineralnej
  • zaburzenia gospodarki wodnej
  • choroby kolagenowe
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
     

Zaleca się go również w przypadku żylaków. Ponieważ poprawia krążenie, jest bardzo wskazany dla kobiet wykonujących pracę wymagającą długotrwałego siedzenia lub stania. Po zabiegu odczuwa się lekkość i odprężenie. Drenaż limfatyczny pomaga likwidować obrzęki oraz uczucie ciężkich, zmęczonych nóg.

Przeciwskazania
Przeciwwskazaniem do wykonania drenażu są przede wszystkim nowotwory, ostre stany zapalne i choroby zakaźne. Także: rozrusznik serca, angina, epilepsja, nerwica, astma, hemofilia, łuszczyca, rany i stany zapalne skóry, zapalenie nerwów, menstruacja, ciąża, problemy sercowo-naczyniowe, karmienie piersią (zabiegi na piersi), guzy, części metalowe w ciele.

Sam zabieg jest dość przyjemny. Wszelkie ruchy masażysta wykonuje bardzo powoli, udrażniając węzły chłonne, do których przepycha się limfę. Ze względu na formę drenaż może być wykonywany codziennie.

Masaż jednej część ciała zajmuje około 15-20 minut. Natomiast zabieg całościowy trwa średnio godzinę.
 

Body wrap  jest to zabieg który polega na nasmarowaniu skóry preparatem pobudzającym krążenie i przyspieszającym spalanie tłuszczu (np. na bazie alg), owinięciu ciała folią i przykryciu kocem – zwykłym bądź elektrycznym. Pod wpływem ciepła składniki preparatu lepiej wnikają w skórę. Zabieg zmniejsza obrzęki, poprawia metabolizm skóry. Zalecana jest seria 10 zabiegów

Endermologia- jest to technika oparta na zasadach drenażu limfatycznego. Działanie urządzenia można porównać do odkurzacza. Zanim pacjent się położy na łóżku, zakłada specjalny kombinezon, potem zostaje poddany działaniu dwóch elektronicznie sterowanych rolek, umieszczonych w hermetycznej komorze, gdzie wytwarzane jest nadciśnienie. Wałkują one skórę równocześnie w kilku kierunkach. Zabieg wzmacnia skórę, działa przeciwobrzękowo.

limf1

2019  Gabinet Fizjoterapii Przemysław Miodek